Використання газу для роботи котлів, котрі забезпечують теплопостачання приватних будинків, дозволяє власникам отримувати тепло та комфорт в автоматичному режимі з мінімальною особистою участю. Основним недоліком такого виду обігрівання стає велика ціна газу, котра має постійну тенденцію до подальшого росту. Є різні способи зменшити тиск ціни на домашній бюджет. Одним із способів – паралельна робота газового котла і теплової помпи (ТП), що дозволяє і далі користуватись автоматичним режимом подачі тепла без участі людини.
Обігрівання від газового котла передбачає в основному теплопередачу через радіатори, котрі розраховані на максимальну температуру теплоносія до 900С. Власне на таку максимальну температуру і розраховані побутові газові котли. Хоча теплова помпа не передбачає роботи при такій великій температурі, вона все ж може зменшити споживання газу більш ніж вдвічі при спільній роботі. Особливо в періоди помірної зовнішньої температури, коли передбачається робота газового котла на низькій температурі при малих тепловтратах в будинку.
Економічна вигідність теплової помпи в тому, що вона дозволяє високоефективно використовувати електроенергію для виробництва тепла, причому із співвідношенням 1:4,5 (показник ефективності помпи - СОР). Вартість тепла, в цьому випадку, є нижчою від газового і твердопаливного.
Теплова помпа працює на низькотемпературному теплоносії. Максимальний СОР в межах 4,5-5 можливий при виході теплоносія з теплової помпи в межах 30-400С. Повністю замінити газовий котел на теплову помпу неможливо через те, що попередня система передачі тепла створена для високотемпературного режиму. Але є варіант доцільності використання комбінації двох джерел тепла - спільний режим роботи газового котла і теплової помпи (особливо типу «повітря-вода»).
Систему з двома джерелами тепла (газ і ТП) доцільно використовувати для будинків з площею понад 200 м2, котрі вже мають встановлений газовий котел. Для такої комбінації достатньою є теплова помпа із невеликою потужністю (типу «повітря-вода»), котра має невисоку ціну. Робота ТП буде відбуватися в тепліші періоди часу, коли теплоспоживання є невеликим. В осінній і у весняний періоди газовий котел не буде включатися, а цей період складає 55-60% загального часу обігрівання. В періоди, коли на вулиці мороз, ТП буде допомагати підігрівати зворотній теплоносій, що зменшить споживання газу, адже котел буде використовувати паливо тільки для часткового догрівання теплоносія.
Для прикладу розрахунку економічної вигоди комбінованого опалення, можна розглянути будинок площею 200 м2 з тепловтратами 190 кВт*год/м2-рік (недостатньо утеплений будинок). Річне споживання газу для обігрівання сягає 5000 м3. Ціна газу в 2015 і пізніше буде рівною 3,60 грн/м3 (для споживання до 200 м3 на місяць) і 7,20 грн/м3 за весь інший газ. Сума оплати за річне споживання газу в цьому випадку складе 18550 грн. Приймемо, що в при помірній зовнішній температурі (4 місяці) тепловтрати складають в середньому 7 кВт/год, а в два холодних місяці – 13 кВт/год. Якщо б працював тільки газовий котел, то протягом 120 днів з помірною температурою він би використав 2600 м3 газу. А протягом двох найхолодніших місяців споживання газу складе 2400 м3.
Для цього випадку можна використати ТП «повітря-вода» потужність по теплу в межах 7 кВт. Така ТП споживає 1,55 кВт електроенергії на годину. Протягом означених 120 днів теплова помпа може повністю замінити газ, використовуючи тільки електроенергію. Буде заміщено 2600 м3 газу. Після хорошої термомодернізації будинку споживання газу зменшиться до 1000 м3 газу – це вже буде досить посильний для такого будинку.
Даний приклад показує, що невелика теплова помпа типу «повітря-вода» в комбінації з газовим котлом дозволяє вдвічі зменшити споживання газу і зменшити плату за теплопостачання, залишаючи комфортність в користуванні такою системою: вона і далі працює в автоматичному режимі.
Добавляючи в систему ТП, власник будинку отримує можливість проводити ще й літнє готування гарячої води, що в 5 разів дешевше від електричного бойлера і від газової колонки чи котла.
Теплова помпа «повітря-вода» має ще й ту вигоду, що через 2-3 роки вона збільшить відсоток забезпечення теплом цього будинку. При тепловтратах 190 кВт*год/м2-рік (недостатньо утеплений будинок) не кожен власник сприймає сьогодні те, що його будинок не є добре утпеленим – потрібно забезпечити тепловтрати на рівні менші 190 кВт*год/м2-рік. Але через 2-3 роки «життя» підкаже необхідність утеплення, тоді потреба в теплі знизиться на 40-45%, що підвищить час роботи теплової помпи замість газового котла. І в цей час можна буде замістити вже 70-75% газу. Якщо б був доставлений дров’яний котел, то він би простоював половину часу – використовувася б неефективно, ще й вимагав би багато ручної роботи.
|